**Part One :**

## Tuesday, March 30, 2010

## Sunday, March 28, 2010

### Kathleen's Fraction Growing Post

PART 1:

a) Fraction Quiz; Video.

b) Page 202, 6 B

Explain two ways to multiply a fraction by a whole number.

c) Page 208, 4 A

Explain how to divide a fraction by a whole number.

Page 208, 7

Word Problem.

PART 2:

a) Fraction x Fraction.

b) Fraction x Mixed Number.

c) Mixed Number x Mixed Number.

PART 3:

Dividing.

a) Fraction Quiz; Video.

b) Page 202, 6 B

Explain two ways to multiply a fraction by a whole number.

c) Page 208, 4 A

Explain how to divide a fraction by a whole number.

Page 208, 7

Word Problem.

PART 2:

a) Fraction x Fraction.

b) Fraction x Mixed Number.

c) Mixed Number x Mixed Number.

PART 3:

Dividing.

## Thursday, March 25, 2010

### Carla's Fraction Growing Post

Part 1

Fractions Quiz

Page 202, Question 6. a) 4 × 1/2

First way -

Second way -

Page 208, Question 4 a) 1/4 ÷ 2

Page 208, Question 7 :

A pitcher of orange juice is 2/3 full. If four students equally share the juice, what fraction of the full pitcher does each student get?

Each student gets 2/12 of the pitcher.

Part 2

1. fraction x fraction

2. fraction x mixed number

3. mixed number x mixed number

Part 3

1. 1 1/2 ÷ 3/4

2. 3/4 ÷ 1/2

Fractions Quiz

Page 202, Question 6. a) 4 × 1/2

First way -

Second way -

Page 208, Question 4 a) 1/4 ÷ 2

Page 208, Question 7 :

A pitcher of orange juice is 2/3 full. If four students equally share the juice, what fraction of the full pitcher does each student get?

Each student gets 2/12 of the pitcher.

Part 2

1. fraction x fraction

2. fraction x mixed number

3. mixed number x mixed number

Part 3

1. 1 1/2 ÷ 3/4

2. 3/4 ÷ 1/2

### Jim's surface area growing post

Length is 5cm

Width is 3 cm

Height is 4cm

Bottom and Side Side and Side Top and Bottom

W x H H x L W x L

3x4=12 5x4=20 3x5=15

12+12=24cm 20+20=40 15+15=30cm

TSA= 24+40+30=94 cm2

Base is 7cm

Height is 8cm

Width is 10cm

A=BxH A=LxW

A=7cm x 8cm= A=8x10

A=56cm2 A=80cm+80cm+80cm=240cm

A=56+56

A=112cm2 A=112+240=352cm2

D=12cm

L=16cm

R=D/2 A=pi x r x r C= pi x d A= LxW

R=12/2 A=113.04+113.04= C= 3.14x12x12 A=37.68x16=

R=6cm A=266.08cm2 C= 37.68cm2 A= 602.88cm2

TSA=266.08cm2+602.88cm2=868.96cm2

## Wednesday, March 24, 2010

### Charis' Surface Area Growing Post

the formulas :

A = B x H / 2

A = 7 x 5 / 2

A = 17.5 cm2

A = L x W

A = 5 x 3

A = 15cm2

A = L x W

A = 7 x 3

A = 21cm2

A = L x W

A = 8 x 5

A = 40cm2

TSA = 17.5 + 15 + 21 + 40 = 93.5 cm2

The formulas :

A = L x W A = 2 x 8

A = 16cm²

A = L x W

A = 2 x 2A = 4cm²

TSA = 16 + 16 + 16 + 16 + 4 + 4 = 72cm2

the formula's :

A = L x W

A = 4 x 4

A = 16 cm2

A = L x W

A = 4 x 2

A = 8 cm2

A = L x W

A = 2 x 4

A = 8cm2

TSA = 16 + 8 + 8 = 32 cm2

Labels:
charis841,
growingpost,
surface area,
surfacearea

## Sunday, March 21, 2010

### Shania's Surface Area Growing Post

Area 1

A=LxW

A=1x8

A=8cm

Area 2

A=LxW

A=4x8

A=32cm

Area 3

A=LxW

A=4x1

A=4cm

TSA=A1+A1+A2+A2+A3+A3

TSA=8 +8 + 32+32+ 4 + 4

TSA=88cm²

Area 1

A=BxH/2

A=8x4/2

A=16cm

Area 2

A=LxW

A=4x4

A=16cm

Area 3

A=LxW

A=4x8

A=32cm

TSA=A1+A1+A2+A3+A3

TSA=16+16+16+32+32

C=πd

C=3.14x4

C=12.56

r=d/2

r=4/2

r=2

L.A.=LxW

L.A.=12.56x14

L.A.=175.84cm

TSA=circle+circle+L.A.

TSA=12.56+12.56+175.84

TSA=200.96cm²

Labels:
growingpost,
Shania 841,
surface area,
surfacearea

### Elona's Surface Area Growing Post

(Note: The '3' indicated with the yellow line is supposed to be 4, and the other 3 is supposed to be a 2)

Net:

A = L x W

A = 15 x 4

A = 60 cm2

A = L x W

A = 4 x 2

A = 8 cm2

A = L x W

A = 15 x 2

A = 30 cm2

TSA = 60 + 60 + 8 + 8 + 30 + 30

= 196 cm2

Triangular Prism

Net:

A = B x H /2

A = 12 x 5

A = 60 cm2

A = L x W

A = 15 x 3

A = 45 cm2

A = L x W

A = 5 x 3

A = 15 cm2

A = L x W

A = 12 x 3

A = 36 cm 2

TSA = 36 + 36 + 45 + 15 + 60

= 192 cm 2

Cylinder

Net:

R = D/2

R = 9/2

R = 4.5cm2

Circumference:

C= Pi x D

C= 3.14 x 9

C= 28.26

Area:

A= Pi x R x R

A= 3.14 x 4.5 x 4.5

A= 63.585

L x W = Area

63.585 x 63.585 = Area

127.17 cm2 = Area

Total Surface Area:

TSA=Circle+Circle+Rectangle

=63.585+63.585+127.17

= 254.34 cm2

Net:

A = L x W

A = 15 x 4

A = 60 cm2

A = L x W

A = 4 x 2

A = 8 cm2

A = L x W

A = 15 x 2

A = 30 cm2

TSA = 60 + 60 + 8 + 8 + 30 + 30

= 196 cm2

Triangular Prism

Net:

A = B x H /2

A = 12 x 5

A = 60 cm2

A = L x W

A = 15 x 3

A = 45 cm2

A = L x W

A = 5 x 3

A = 15 cm2

A = L x W

A = 12 x 3

A = 36 cm 2

TSA = 36 + 36 + 45 + 15 + 60

= 192 cm 2

Cylinder

Net:

**Radius:**

R = D/2

R = 9/2

R = 4.5cm2

Circumference:

C= Pi x D

C= 3.14 x 9

C= 28.26

Area:

A= Pi x R x R

A= 3.14 x 4.5 x 4.5

A= 63.585

L x W = Area

63.585 x 63.585 = Area

127.17 cm2 = Area

Total Surface Area:

TSA=Circle+Circle+Rectangle

=63.585+63.585+127.17

= 254.34 cm2

Labels:
elona841,
growingpost,
surface area,
surfacearea

## Thursday, March 18, 2010

### Surface Area Growing Post

**Here is my Growing Post for Surface Area**

a = 2 x 8

a = 16cm²

a = l x w

a = 2 x 2a = 4cm²

TSA

= (bigger rectangle)+(bigger rectangle)+(bigger rectangle)+(bigger rectangle)+( smaller rectangle) + (smaller rectangle)

= 16 + 16 + 16 + 16 + 4 + 4

**TRIANGULAR PRISM :**

a = b x h ÷ 2

a = 7 x 4 ÷ 2

a = 18cm²

**Here is the formula to calculate the area of a rectangular prism**

a = l x w

a = 3 x 7

a = 21cm²

a= l x w

a = 3 x 8

a = 24cm²

a= l x w

a= 3 x 4

a = 12cm²

**TSA**

**= (triangle)+(triangle)+(rectangle)+(rectangle)+(rectangle)**

= 18+18+21+24+12

= 73cm²

**r = d ÷ 2**

**r = 6 ÷ 2**

**r = 3cm**

**²**

**Here is the formula to calculate the area of a cylinder**

**sa = 2 x (pi x r²) + (pi x d x h)**

**sa = 2 x 3.14 x 3 x 3 + 3.14 x 6 x 7**

**sa = 56.52 + 131.88**

**sa = 188.4 cm**

**²**

So that's my " growing post " for " surface area " ... hope you liked it and feel free to comment. byee

Labels:
growingpost,
surface area,
surfacearea,
vanessa841

Subscribe to:
Posts (Atom)